Tarayıcınız güncel değildir. Eski tarayıcıların güvenlik sorunları bulunmaktadır ve yeni web standartlarına uygun değildir.

Bu web sitesini tam anlamıyla deneyimlemek için lütfen aşağıdaki tarayıcılardan bir tanesini kullanınız.

Atıklarımı Nasıl Teslim Edebilirim

  • Ana Sayfa / Atıklarımı Nasıl Teslim Edebilirim
Atıklarımı Nasıl Teslim Edebilirim

Ambalaj Atıkları

Ayrıştırarak biriktirdiğiniz ambalaj atıklarınız, belirli gün ve saatlerde sokağınıza gelen Şişli Belediyesi yetkilileri tarafından alınacaktır.

Atık toplama günlerini görüntülemek için tıklayınız.

Ayrıca ambalaj atıklarınızı, pazar günleri mahallenizdeki sabit noktalarda bekleyen ambalaj atığı toplama aracına teslim edebilirsiniz

Sabit atık toplama noktalarını görüntülemek için tıklayınız.

Ayrıca ambalaj atıklarınızı size en yakın ambalaj atık kumbaralarına bedelsiz olarak atabilirsiniz.  

*AMBALAJ ATIKLARININ DOĞADA ÇÜRÜME SÜRESİ

Plastik poşet   ~ 500 yıl

Plastik şişe ~ 500 -1000 yıl

Alüminyum kutu ~ 250 yıl

Cam şişe ~ 4000 yıl
 

Tekstil Atıkları

Şişli Belediyesi Komşu Masa birimine (444 31 12) kayıt oluşturarak evlerinizde kullanmadığınız 5 kg ve üzeri tekstil atıklarınızı (giysi, ayakkabı, çanta, vb.) aldırabilirsiniz. Kayıt oluşturduktan sonra belediye ekipleri tarafından verilen randevu günü ve saatinde tekstil atıklarınız evinizden tartılarak alınarak karşılığında Şişli Komşu Kart’ınıza para puan yüklemesi yapılacaktır. Şişli Komşu Kart ile evlerden sadece giyilebilir/kullanılabilir durumda olan tekstil atıkları alınacak olup, kırpıntı, ıslak veya küflü ürünler kabul edilmeyecektir.

Ayrıca kullanmadığınız tekstil atıklarınızı size en yakın atık tekstil kumbaralarına bedelsiz olarak atabilirsiniz.

*Dünya verilerine göre endüstriyel su kirliliğinin yaklaşık yüzde 20'si tekstil endüstrisinden kaynaklanıyor. Tekstil atıklarınızı dönüştürerek gelecek nesillerin teminatı olan su kaynaklarımıza da korumuş olursunuz.

*1 kg tekstil atığı yaklaşık 3,5 kg CO2 (karbon emisyonu) engeller.

Bitkisel Atık Yağlar

Şişli Belediyesi Komşu Masa birimine (444 31 12) kayıt oluşturarak 5 litre ve üzerinde plastik şişelerde biriktirdiğiniz bitkisel atık yağlarınızı aldırabilirsiniz. Kayıt oluşturduktan sonra belediye ekipleri tarafından verilen randevu günü ve saatinde bitkisel atık yağlarınız evinizden tartılarak alınarak karşılığında Şişli Komşu Kart’ınıza para puan yüklemesi yapılacaktır.

Ayrıca biriktirdiğiniz bitkisel atık yağları ilçemizde bulunan muhtarlık binalarına, belediye yerleşkelerine ve Lala Şahin Pazarı (Feriköy) girişinde bulunan bitkisel atık yağ kumbarasına bedelsiz olarak bırakabilirsiniz.

*Lavaboya dökülen 1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor.

Elektrikli ve Elektronik Atıklar (E-Atık)

Şişli Belediyesi Komşu Masa birimine (444 31 12) kayıt oluşturarak teslim edeceğiniz ürün veya ürünlerin ne olduğunu belirterek e-atıklarınızı evinizden aldırabilirsiniz. Kayıt oluşturduktan sonra belediye ekipleri tarafından verilen randevu günü ve saatinde e-atıklarınız evinizden alınarak karşılığında Şişli Komşu Kart’ınıza para puan yüklemesi yapılacaktır.

E-Atık listesi

  • Buzdolabı/Soğutucular/İklimlendirme cihazları (buzdolabı, klima, derin dondurucular)
  • Büyük beyaz eşyalar ve otomatlar (çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi, bulaşık makinesi, fırın)
  • Televizyon ve monitörler (tüplü ve LCD ekran televizyonlar, bilgisayar monitörleri, diz üstü bilgisayarlar)
  • Bilişim ve telekomünikasyon ve tüketici ekipmanları (cep telefonu, dijital saat, yazıcı, fotokopi makinası, telefon, hesap makinası, video kamera, müzik enstrümanı, bilgisayar kasası, tablet)
  • Küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol aletleri (elektrikli süpürge, ütü, tost makinesi, saç kurutma makinesi, matkap, dikiş makinası, çim biçme aleti, şarjlı veya pilli mikrodalga fırın, elektrikli ısıtıcı, dijital tartı, oyuncaklar, spor aletleri, duman detektörü, termostat, şofben, evsel veya laboratuvar ölçüm cihazları, otomatik para makinaları, sıcak-soğuk içecek ve katı ürün otomatları)
  • Pil  bedelsiz olarak alınır.
  • Aydınlatma ekipmanları (atık floresan lambaları sodyum lambalar, yüksek güçlü deşarj lambalar) bedelsiz olarak alınır.
  • Kartuş Toner bedelsiz olarak alınır.

*Sadece 10 gram kurşun 200 bin litre suyumuzu kullanılmaz hale getirip, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. 

Şişli Komşu Kartla doğayı korurken biriktirdiğiniz para puanlar ile VİSA kartın geçtiği her yerde alışveriş yapabilir, ATM'lerden nakit para çekebilirsiniz.


 

© Copyright 2024, Tüm Hakları Saklıdır. Şişli Belediyesi